PŘEDNÁŠKY PRO SŠ
-
Nedestruktivní diagnostika strojů
-
doc. Ing. Milan Klapka, Ph.D.
Přednáška je zaměřena na diagnostiku stavu strojů s využitím akustiky, měření vibrací a trendů v hodnocení poruch zejména s ohledem na prediktivní diagnostiku. Význam nedestruktivní diagnostiky ukáže příklad diagnostiky závad valivých ložisek a rotačních strojů (např. části generátoru větrné elektrárny) či aplikací z praxe (např. akustická studie šíření hluku, lokalizace zdrojů hluku, lokalizace úniků plynu apod.).
Přednášku lze doplnit o praktickou ukázku v akustické zkušebně.
Jak dostat užitečný náklad na oběžnou dráhu?
-
doc. Ing. Ivan Mazůrek, CSc.
Náplň přednášky je: princip reaktivního pohonu, způsob zavěšení nákladu na oběžné dráze – trochu fyziky, typy raketových motorů minulosti i současnosti, pohonné hmoty raketových motorů, nejnovější trendy ve vývoji kosmických nosičů.
Jak funguje GPS?
-
doc. Ing. Ivan Mazůrek, CSc.
Náplň přednášky je: vývoj požadavku lokalizace v historii lidstva, principy lokalizace (triangulace) v interiéru i exteriéru – trochu geometrie, vývoj systému GPS a jeho technická podpora, způsob přesného měření v kosmu, chytrá využití GPS v současnosti.
Jak funguje pérování a tlumení náprav?
-
doc. Ing. Ivan Mazůrek, CSc.
Náplň přednášky je: historické požadavky na jízdní pohodlí – trochu dynamiky, další důležité požadavky na kontakt kola s jízdní dráhou, funkce pružiny a tlumiče pérování v závěsu kola, typy pružin a hydraulických tlumičů, optimální nastavení závěsu pro daný účel.
Přednášku lze doplnit o exkurzi do laboratoře.
Úvod do 3D tisku kovů
-
doc. Ing. Daniel Koutný, Ph.D.
Jak se liší realita od marketingových článků? Lze vytisknout skutečně jakýkoliv kovový díl? Jaké aditivní procesy jsou nejvíce rozšířené? Jaké jsou jejich limity a v jakých průmyslových aplikacích se skutečně využívají? Odpovědi nastíní úvodní přednáška o 3D tisku kovových dílů s ukázkovými vzorky a prototypovými díly.
Základní principy designu
-
Ing. Darina Zelenitca
Přednáška seznámí posluchače se základními principy průmyslového designu a jeho významem v průmyslu. Budou představeny ukázky zajímavých produktů, které měly vliv na vývoj tohoto oboru. Druhá část přednášky bude věnována možnosti studia průmyslového designu na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně. Studenti obdrží informace o průběhu talentové zkoušky, studijním plánu, úspěšných a oceněných pracích, spolupráci s průmyslem a zahraničními univerzitami.
Robotický 3D tisk a přímá digitální výroba
-
Ing. David Škaroupka, Ph.D.
Robotická aditivní výroba spojuje fenomény přímé digitální výroby a demokratizace výrobních zařízení. 3D tisk prošel obdobím od rychlé výroby prototypů a nyní se etabluje jako rovnocenná výrobní technologie, kdy jeden výrobní systém produkuje konečný výrobek na základě virtuálního 3D modelu. Využití průmyslových robotů v poslední dekádě expandovalo do kreativních oblastí architektury a designu. Uživatelská přívětivost využití robotů se velmi zlepšila a dovolila realizaci do té doby nevídaných projektů od budov, mostů, trupů jachet, karoserií aut nebo menší produktů v městském mobiliáři. Přednáška uvádí téma robotické aditivní výroby v širším kontextu. Další přednášky jej doplňují (Velkorozměrové prutové struktury, Robotická aditivní výroba kovů, Konstrukce printheadů pro robotický 3D tisk, Víceosý robotický 3D tisk).
Přednášku lze doplnit o exkurzi do laboratoře.
Velkorozměrové prutové struktury
-
Ing. Petr Křivohlavý
Technologie výroby s minimem použitého materiálu, odlehčené prutové struktury z termoplastů a jejich prostorové nanášení. Optimalizace a přesnost výroby. Metody pro výzkum procesních parametrů k dosažení geometrických přesností.
Rozšiřující modul k přednášce Robotický 3D tisk a přímá digitální výroba.
Robotická aditivní výroba kovů
-
Ing. Jakub Slavíček
Technologie WAAM (wire arc additive manufacturing) a její aplikace v průmyslu. Jaké příležitosti přináší ve strojírenství a designu. Jaké jsou výhody a limity této technologie. Popis základního hardwarového vybavení, princip přípravy dat a zásady pro navrhování geometrie dílů. WAAM výroba prostorových struktur, zpracování hořčíkových slitin.
Rozšiřující modul k přednášce Robotický 3D tisk a přímá digitální výroba.
Konstrukce printheadů pro robotický 3D tisk
-
Ing. Petr Krejčiřík, Ing. Daniel Vícha
Jak se navrhují zařízení pro velkorozměrový robotický 3D tisk pro zpracování různých materiálů. Polymerní struny, granulát, polymerní beton, cementokompozitní beton.
Rozšiřující modul k přednášce Robotický 3D tisk a přímá digitální výroba.
Víceosý robotický 3D tisk
-
Ing. Martin Krčma, Ph.D.
Přednáška představí detaily plánování 3D tiskových strategií pro 6-osý robotický 3D tisk polymerů a kompozitů na bázi termoplastů. Čím se tato technologie liší od 3D tisku na stolních 3D tiskárnách, jaké příležitosti a výzvy přináší a jak se s nimi vypořádat.
Rozšiřující modul k přednášce Robotický 3D tisk a přímá digitální výroba.
Pokračující vývoj valivých ložisek
-
Ing. Petr Šperka, Ph.D.
Valivá ložiska jsou běžnou strojní součástí používanou k rotačnímu uložení. Ačkoliv v jejich konstrukci za poslední desetiletí nepřibylo mnoho dílů, tak soustavným vývojem se jejich únosnost několikanásobně zvýšila. Přednáška poodkrývá vývoj valivých ložisek za poslední desetiletí a ukazuje, jakým způsobem lze dále zlepšovat tyto běžné strojní součásti. Lze zde nalézt univerzální vzorce, jakými lze zdokonalovat téměř cokoliv?
Přednášku lze doplnit o exkurzi do laboratoře.
Jak ovlivňuje tření náš každodenní život
-
Ing. Milan Omasta, Ph.D.
Tření mezi povrchy je nedílnou součástí světa, ve kterém žijeme. Setkáváme se s ním v běžném životě i u strojů, kde tvoří značnou část energetických ztrát. Přednáška obsahuje zajímavé příklady jevů, které souvisejí se třením a které ovlivňují náš každodenní život, a příklady technických řešení, kterými lze u strojů dostat tření pod kontrolu.
Historie vývoje strojních součástí
-
Ing. Milan Omasta, Ph.D.
Pohled do historie nám umožňuje pochopit, jak se utvářelo smýšlení o funkci strojních součástí a strojů od jejich prvotních návrhů až do podoby, ve které je známe dnes. Přednáška obsahuje zajímavé příklady historického vývoje návrhu a konstrukce strojních součástí, jako jsou šrouby, hřídele, ložiska aj.
3D skenování aneb digitální svět v třetím rozměru
-
Ing. Tomáš Koutecký, Ph.D.
Ať už chceme naskenovat obličej svému kamarádovi a na 3D tiskárně mu vytisknout jeho bustu, nebo potřebujeme vyměnit prasklý držák na láhev a rozměry nemůžeme jednoduše odměřit, případně když je potřeba přesně zhodnotit vyrobený díl sériové výroby z hlediska jeho rozměrů, ve všech případech vezmeme do rukou 3D skener. Co stojí za principy fungování jednotlivých typů skenerů, k čemu všemu se dají využít a jaké mají výhody a omezení? Pokud vás zajímají takové otázky, odpovíme si na ně v této přednášce.
Přednášku lze doplnit o exkurzi do laboratoře, případně může být jeden ze 3D skenerů demonstrován přímo v učebně.
Ultimátní stroj – kosmická raketa
-
Ing. David Košťál, Ph.D.
Letadlem se do vesmíru dostat nelze. Z tohoto důvodu byly od prvopočátku nedílnou součástí dobývání kosmu rakety. Od prvních raket používaných za 2. světové války nicméně inženýři ušli dlouhou cestu. V této přednášce se zblízka podíváme na některé technické výzvy, kterým inženýři při vývoji stále větších a silnějších raket čelili a také, jak je vyřešili. Ukážeme si zásadní úspěchy i velkolepá selhání některých vesmírných misí.
Přednášku lze doplnit o exkurzi do laboratoře.
Raketou na Mars
-
Ing. Josef Pouzar
Naučná přednáška odhalující fascinující svět kosmické techniky, jejího vývoje skrze poučení se z chyb minulých kosmických misí a možnosti meziplanetárního cestování. Přednáška podrobně rozebírá neúspěchy a selhání prvních pokusů o prozkoumání jiných planet a zdůrazňuje, jak tyto chyby přispěly k pochopení technologických výzev vesmírného průzkumu. Dozvíte se, co je zapotřebí k dopravení lidské posádky na jinou planetu od opuštění zemské atmosféry, přes let meziplanetárním prostorem až po přistání na jiné planetě spolu s nebezpečím skrývajícím se na cestě vesmírem.
Přednášku lze doplnit o exkurzi do laboratoře.
Biotribologie: inženýři jednou nohou v medicíně
-
prof. Ing. Martin Vrbka, Ph.D.
Biotribologie se zaměřuje na výzkum tribologických jevů a mechanismů (tření, mazání a opotřebení) vyskytujících se v živých organismech a na rozhraní mezi biologickými a umělými (inženýrskými) povrchy. Typickými představiteli zkoumaných objektů jsou lidské klouby, mrkající oko nebo každodenní čištění zubů. Populárně orientovaná přednáška se zaměří především na problematiku onemocnění kloubů a jejich náhrady vyrobené konvenčními a aditivními technologiemi (3D tisk biokompatibilních slitin), superlubricitu kloubní chrupavky, léčbu syndromu suchého oka, léčbu bolesti dolních zad a také na opotřebení dentálních výplní při ústní hygieně.
Přednášku lze doplnit o exkurzi do laboratoře.
Stlačený vzduch jako alternativní pohon
-
Ing. Matúš Ranuša, Ph.D.
Motor na stlačený vzduch? ANO! Studentský tým využil tuto myšlenku pro pohon závodního monopostu. Během přednášky se dozvíte, jak jsme dokázali přeměnit tlak z lahve na energii auta, které může jet až 50 km/h. Ukážeme vám, jak náš závodní tým funguje, a povíme vám o technických výzvách, kterým jsme čelili. Na konci přednášky vám představíme projekt, ve kterém si budete moci sami vyzkoušet, co vše lze s tlakem stlačeného vzduchu dosáhnout, a porovnat svá řešení s ostatními studenty.
Přednášku lze doplnit o exkurzi do zázemí studentského týmu.
Textura inženýrských povrchů inspirovaná přírodou
-
doc. Ing. Petr Svoboda, Ph.D.,
Příroda poskytuje důležité poznatky pro změnu paradigmatu v technologiích a rozšiřuje hranice v oblasti vývoje nových inženýrských povrchů. Organismy využívají úchvatnou povrchovou topografii, která jim dává schopnost dynamicky a citlivě se adaptovat na širokou škálu prostředí. Napodobování přírodních systémů vyžaduje pečlivé porozumění biologickým strukturám, procesům a principům vyskytujících se v přírodě. Na základě těchto poznatků navrhují inženýři zařízení a povrchy, které jsou pro průmysl komerčně zajímavé.
Přednášku lze doplnit o exkurzi do laboratoře a ukázku měření textury povrchu na 3D optickém profilometru.
Inženýrské simulace pro návrh strojních součástí
-
Ing. Daniel Kvarda, Ph.D.
S nárůstem výpočetní kapacity stolních počítačů se pokročilé nástroje pro pevnostní analýzu součástí dostaly do rukou všech strojařů. Dnes jsou již k dispozici nástroje nejen pro pevnostní simulace, ale také například simulace teploty, proudění a elektromagnetismu.
Ukázka učebny a využití PC s ANSYS Discovery.
Jak myslí inženýr
-
prof. Ing. Martin Hartl, Ph.D.
Přednáška pojednává o jednotlivých fázích návrhového procesu, a blíže vysvětluje, jakou roli v celém procesu hraje strojní inženýr.
Optické souřadnicové měření aneb siny a cosiny v praxi
-
Ing. Jakub Hurník, Ph.D.
Sinus, cosinus, tangens, sinová a cosinová věta, bod, vektor, přímka, rovina. Trigonometrie a analytická geometrie nebývají nejoblíbenější částí už tak často neoblíbené matematiky. V praxi ale mohou být užitečné. Fotogrammetrie je vědní obor, jak pomocí těchto nástrojů získat geometrii objektu na základě fotografií. Souřadnicové měřicí přístroje totiž nemusejí být jen neskladná ramena s rubínovou kuličkou na konci. Pojďme si zkusit využít fotografie pro sledování deformací!
Součástí přednášky je praktická laboratorní úloha pro max. 15 studentů.
Odborné přednášky pro střední školy
-
Nabízíme zajímavé a inspirativní přednášky z různých oblastí techniky pro středoškolské studenty. Cílem je poskytnout hlubší vhled do technických disciplín a předat zájemcům naše zkušenosti. Přednášky jsou koncipovány tak, aby podněcovaly zvídavost, podporovaly kritické myšlení a vedly studenty k objevování nových perspektiv.
Kontaktní osobou pro domluvení přednášky je Ing. Dana Foltýnová.